Zaproszenie na IV Międzynarodowe Spotkanie Milanowian
2012-06-12Zapraszam do udziału w IV Międzynarodowym Spotkaniu Milanowian. Odbędzie się ono w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody 16 czerwca br.. Początek o godz. 12.00. Miejsce spotkania: „Galeria Letnisko” Milanowskiego Centrum Kultury (ul. Kościelna 3).
Włączając spotkanie do programu Festiwalu pragniemy umożliwić gościom spoza Milanówka udział w wielu imprezach, które z tej okazji odbędą się w mieście. Po spotkaniu ok. godz. 14.00 zainteresowani będą mogli odbyć krótki spacer po Milanówku z przewodnikiem - w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin założyciela Milanówka. Patronatem medialnym, podobnie jak i w ub. roku, objęła spotkanie gazeta kulturalno-informacyjna „Wspólny powiat", która na swoich łamach i portalu (http://wspolnypowiat.pl/) wiele uwagi poświęca tematyce milanowskiej.
Trzy pierwsze spotkania milanowian utwierdziły nas w przekonaniu, że takie imprezy warto organizować, ponieważ dla wielu osób spoza naszego miasta stanowią one zachętę do ponownego odwiedzenia Milanówka, spotkania się z rodzinami, pospacerowania, powrotu do wspomnień z dzieciństwa czy młodości tu spędzonej. W poprzednich spotkaniach uczestniczyli milanowianie z Australii, Rosji, Indonezji, Holandii i wielu miast na terenie Polski. Trudno jednak przewidzieć, ile osób weźmie udział w tegorocznym spotkaniu i czy przyjedzie ktoś z zagranicy.
W programie spotkania przewidziano m.in.:
- wystąpienie burmistrza Milanówka Jerzego Wysockiego, który przedstawi aktualne problemy miasta;
- wystąpienie prezesa TMM Andrzeja Pettyna nt. przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin założyciela Milanówka Michała Lasockiego;
- w czasie spotkania zamierzamy przedyskutować tzw. magnetyzm miasta, czyli to co składa się na szczególne walory zachęcające do osiedlania się tu i wiązania swoich losów z naszym miastem.
Milanówek od chwili powstania - początkowo jako Letnisko Milanówek, później od 1919 r. jako gmina, wreszcie od 1951 r. jako miasto - miał wyjątkową siłę przyciągania ciekawych ludzi. Jedni przyjeżdżali na wypoczynek, inni budowali tu piękne wille i osiedlali się na stałe. W czasie naszego spotkania spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co powodowało, że wielu niezwykłych ludzi na krócej lub dłużej związało swój los z Milanówkiem?
Mieszkaniec Milanówka, a zarazem wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk (którego ciekawych pogadanek językowych często słuchamy w I Programie Polskiego Radia), w swoim „Słowniku 100 tysięcy potrzebnych słów" - podając jedno ze znaczeń słowa „magnetyzm" - napisał: tajemna siła tkwiąca w człowieku, która przyciąga do niego innych ludzi.
W ostatnich latach pojawił się termin „magnetyzm miasta", a mianem tym określa się szczególną siłę tkwiącą w mieście, która przyciąga doń ludzi, którzy osiedlają się w nim, tworzą swoje dzieła, zakładają biznes itp.
Co stanowi o magnetyzmie Milanówka, o jego sile i atrakcyjności?
Liczymy, że wypowiedzi mieszkańców dawnych i obecnych umożliwią nam zebranie wyczerpującej odpowiedzi, którą skrzętnie zanotujemy i wykorzystamy w przyszłej promocji miasta.
Informujemy, że w czasie spotkania można będzie nabyć album „Spacer z Walerią po Letnisku Milanówek" w promocyjnej cenie 50 zł.
„Spacer z Walerią po Letnisku Milanówek" zaistniał sto lat temu jako zbiór zdjęć i... przeleżał się w kuferku z dokumentami rodziny Morozowiczów- Szczepkowskich-Mickiewiczów w należącej do nich willi „Waleria", której nazwa wywodzi się od imienia żony pierwszego właściciela willi wybitnego aktora Rufina Morozowicza. Autor książki Mariusz Koszuta nadał mu formę albumu, kształt artystyczny, opatrzył tekstami przybliżającymi odległą epokę i ludzi, którzy jak Morozowiczowie czy Szczepkowscy byli pionierami pierwszego okresu powstawania Milanówka.
Niezwykłe stereoskopowe fotografie zawarte w albumie odnalazła pani Ewa Mickiewicz, prawnuczka Rufina Morozowicza, podczas przygotowań do przeprowadzki z willi „Waleria" do nowego mieszkania.
Fotografie zamieszczone w albumie wyraźnie i niejako automatycznie podzieliły się na cztery działy:
1. Willa „Waleria" i jej otoczenie z ogrodem, alejami i małą architekturą. 2. Milanówek z pięknem architektury i przyrody 3. Wielka Wystawa Przemysłowo-Rolnicza w 1913 r. 4. Warszawa - ogrody, ulice.
Zbiór zdjęć trójwymiarowych pokazano w 2010 r. w Warszawie na specjalnej ekspozycji w Warszawskim Fotoplastikonie pod egidą Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „Od Powstania do Powstania". Album ukazał się w formacie 3D i dołączone są do niego specjalne okulary, umożliwiające oglądanie trójwymiarowe.
Na miejscu można będzie nabyć też kilka innych książek o Milanówku wydanych w ostatnich latach.
Korzystając z okazji proponujemy obejrzenie za pośrednictwem Internetu serii filmów o Milanówku: http://tmm.net.pl/article,30,.html
Serdecznie zapraszamy na spotkanie milanowian, a także do skorzystania z bogatego programu VII edycji Festiwalu Otwarte Ogrody w Milanówku w dniach 15-17 czerwca 2012! Festiwal rozpocznie się uroczyście w piątek 15 czerwca o godz. 19:00 występem "Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego (willa „Borówka", ul. Kościelna 5). wykonaniu Anny Riveiro z zespołem MAYAAN. Szczegóły: www.ckipmilanowek.pl.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Prezes TMM
(Andrzej Pettyn)
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata